Fees for lessons or instructions priced at $20 in 2014 $24 in 2021

Fees For Lessons Or Instructions Inflation Calculator

$

Prices for Fees For Lessons Or Instructions, 2014-2021 ($20)

According to the U.S. Bureau of Labor Statistics, prices for fees for lessons or instructions were 19.99% higher in 2021 versus 2014 (a $4 difference in value).

Between 2014 and 2021: Fees for lessons or instructions experienced an average inflation rate of 2.64% per year. This rate of change indicates significant inflation. In other words, fees for lessons or instructions costing $20 in the year 2014 would cost $24 in 2021 for an equivalent purchase. Compared to the overall inflation rate of 1.63% during this same period, inflation for fees for lessons or instructions was higher.

In the year 2014: Pricing changed by 1.48%, which is below the average yearly change for fees for lessons or instructions during the 2014-2021 time period. Compared to inflation for all items in 2014 (1.62%), inflation for fees for lessons or instructions was lower.

Price Inflation for Fees for lessons or instructions since 1986

Consumer Price Index, U.S. Bureau of Labor Statistics
Years with the largest changes in pricing: 1990 (7.04%), 1989 (6.77%), and 1991 (5.97%).

Raw Consumer Price Index data from U.S. Bureau of Labor Statistics for Fees for lessons or instructions:

Year 1986 1987 1988 1989 1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021
CPI 100.000 102.015 107.354 114.623 122.692 130.023 135.285 141.908 149.300 154.469 160.569 168.785 175.969 183.931 188.423 195.600 203.523 212.754 221.369 228.508 235.969 245.485 253.722 261.232 265.137 268.651 271.887 277.102 281.195 287.430 293.075 303.645 312.067 319.044 324.807 337.398

View price changes for other categories
Juices and nonalcoholic drinks · Philadelphia, Pennsylvania · Film and photographic supplies · Wine at home · More

Buying power of $20 since 2014

Below are calculations of equivalent buying power for Fees for lessons or instructions, over time, for $20 beginning in 2014. Each of the amounts below is equivalent in terms of what it could buy at the time:

Year USD Value Inflation Rate
2014 $20.00 1.48%
2015 $20.44 2.22%
2016 $20.84 1.96%
2017 $21.60 3.61%
2018 $22.20 2.77%
2019 $22.69 2.24%
2020 $23.10 1.81%
2021 $24.00 3.88%*
* Not final. See inflation summary for latest details.

How to calculate the inflation rate for fees for lessons or instructions, 2014-2021

Start with the inflation rate formula:

CPI in 2021 / CPI in 2014 * 2014 USD value = 2021 USD value

Then plug in historical CPI values from above. The CPI for Fees for lessons or instructions was 281.195 in the year 2014 and 337.398 in 2021:

337.398 / 281.195 * $20 = $24

Therefore, according to U.S. Bureau of Labor Statistics, $20 in 2014 has the same "purchasing power" as $24 in 2021 (in the CPI category of Fees for lessons or instructions).


Source: U.S. Bureau of Labor Statistics began tracking the Consumer Price Index for Fees for lessons or instructions in 1986. In addition to fees for lessons or instructions, the index produces monthly data on changes in prices paid by urban consumers for a variety of goods and services.

» Read more about inflation and investment.